Науката да живееш в собственото тяло
Йога свръзва съзнанието с тялото и всички негови части. По този начин засилва вътрешното себе-осъзнаване и вродения инстинкт на тялото за себе-регулиране. Как точно се случва това? В ситуация, в която един мускул е употребяван многократно още от най-ранна възраст, умът го припознава като такъв, който често ще бъде използван и го „категоризира“ като несъзнателен.
Така съзнанието спестява енергия и усилия. Тези веднъж вече определени като уж „неволеви“ мускули, отново се преоткриват за ума чрез йога позите. За пример нека сравним действието ходя и асаната пеперуда Bdha Konasana, защото и в двата случая участват едни и същи мускули, ръководени от един ум. Действието ходя, не е неволево, каквото са например дишането, преглъщането и биенето на сърцето, то е съзнателно, защото човек се научава на него, когато навърши 11-месечна възраст. След това го използва постоянно и многократно и за „удобство“ умът го рутинира. Постепенно съзнанието свиква да използва мускулите само за това действие и му става удобно да „неглижира„ способността им за други различни действия (асаните пеперуда, шпагат и т.н.). В йога, съзнанието се връща към способността си целенасочено да добавя , да научава нови различни от вече рутинните движения. Тук ще ви задам един въпрос: „Гъвкавостта е качество на мускула или на ума?“. Да, не само гъвкавостта, а всяко едно наше действие е резултат от връзката между ума и тялото. За тези, които съзнателно работят върху това, съзнанието и тялото разкриват новите си измерения. И това е една от причините да се чувстваме толкова прекрасно след практика. Обикновено приключваме класа по йога с блеснали лица и прилив на енергия, защото умът и тялото са били свързани в едно и връзката им е била активна и осъзната, а не рутинна.
Не е никакво съвпадение това, че буквалният превод на думата „йога“ е „обединявам“, „управлявам“, „координирам“.
В науката Неврология тази концепция на осъзнаване са нарича проприоцепция. Определят я като „чувство на свързаност между позициите и действията на различните части на тялото“. Например, докосването на върха на носа с показалец, при затворени очи, показва степента на Вашето качество проприоцепторност. Това качество ни помага да вървим в пълен мрак, без губим равновесие. Умът е запаметил къде се намират основните части на тялото, така че, вече няма нужда от очите за да ги намери. Повишавайки по този начин своята осъзнатост, обогатяваме връзката между нас и всяка една отделна част на тялото. Всеки път, когато сме на постелката ние свързваме тяло и ум, развиваме способността проприоцепторност, създаваме увереност в нашето собствено тяло, чувстваме се прекрасно в кожата си.
Съвремието ни предоставя възможността да живеем предимно в нашия ум като така тялото се чувства отдалечено и изолирано. Вижте как бихте могли да промените нещата https://lotos4ever.com/classes/yoga-prepodavateli-200-chasa-cyt200/
Автор: Даниела Димчева, CYT500, CPT500.
Снимка: Даниела Димчева.