Ида и Пингала
Йога не е нито наука, нито терапевтична програма, нито религия, но същевременно тя е всичко това. Тя е една необятна вселена, която ни води към най-дългия и важен път в живота ни – пътя към себе си.
Преди да навлезем в дълбочина в темата за Манипура Чакра е нужно да изясним някои основни понятия в йога.
Какво е това чакра?
Чакра е дума от санскрит и означава колело, диск. Цялата вселена е направена от въртящи се колела енергия – от далечните спираловидни галактики до милиардите атоми, незабележими за човешкото око, от които е съставено всичко на този свят.
Физически чакрите не съществуват в нашето тяло. Те не са физически уловими.
Нека преди да говорим за Чакрите да си припомним петте обвивки на човешкото тяло според йога. В древните писания човешкото същество е съвкупност от пет тела, които обхващат различни аспекти или нива на съществуване. Тези тела се наричат коши:
Анамая коша е нашето физическо, материално тяло, което е изградено от кости, мускули, кръвоносни съдове и т.н.
Пранамая коша е нашето енергиино тяло, поле подобно на фина мрежа, по която тече пранаяма – жизнената енергия.
Маномая коша е менталното ни тяло. То е резултата на ума, включва чувствата, които изпитваме, мислите, които отразяваме, желанията, склонностите, желанията и различните характеристики, които доминират в нашата личност.
Вигянамая коша е психичното тяло.То е свързано с висшата проява на съзнанието като възможност за различаване на правилно и неправилно, интуицията и мъдростта.
Анандамая коша е блаженото, трансценденталното тяло, което не се променя и съдържа в себе си едно висше хомогенно чувство, наречено Нирвана.
Тези пет тела или обвивки функционират заедно и изгражедат един цялостен организъм – човека.
Петте коши не са единствено притежание на човешките същества. Всичко, което съществува във вселената и има тяло притежава тези пет обвивки.
Абсолютният Аз, обаче, е отвъд тези пет коши.
Нашето енергиино тяло, съставено от праничната мрежа се захранва от енергийни центрове, които определихме като чакри. Това са много фини завихряния на енергия, които снабдяват с прана частите на тялото. Според Кундалини те също могат да се използват като точки за пробуждане на по- висши способности и нива на съзнанието.
Всяка чакра отразява по един аспект от съзнанието, който има съществено значение за нашия живот.Чакрите представляват центрове на активност за приемането, асимилирането и предаването на жизнените енергии.
В своято съвкупност седемте чакри образуват система за моделиране на съзнанието, която да ни позволи да видим по добре себе си и да ни даде средство за идивидуално развитие.
В човешкото енергийно тяло чакрите са седем и обхаващат цялата сложна мисловно- телесна система. Всичко се обхваща и ръководи от чакрите – от инстиктивното ни поведение, осигуряващо оцеляването, до емоциите, творчеството, любовта, знанието и разбирането.
Основните чакри са седем и са разположени по протежението на гръбначния стълб чак до върха на главата. Съществуват и много други, разположени по цялото тяло, които наричаме второстепенни.
Всяка една от тях е вход и изход едновременно.
Преди да се спрем на Манипура чакра е нужно да направим кратка характеристика на седемте основни чакри.
Муладхара чакра се намира в основата на грубначния стълб,между ануса и половия орган. Цветът й е червен. Елементът на тази чакра е Земя.Тя е свързана с всичко земно и човешко, с най-важното – здравето. Отговаря за инстинктите ни за самосъхранение и нашето благополучие. Рефлектира върху опорно-двигателната система, дебелото черво, зъбите ,косите и мускулната система.
Втората чакра – Свадхищана, се разполага на около 4 см под пъпа, цветът й е оранжев, а елементът – Вода.Тя стимулира развитието на богато въображение, креативността и творчеството, засилва майчиното чувство и е отговорна за нашата сексуална енергия и стремежът ни към удоволствие.
Манипура чакра е една от най-уязвимите чакри и ако бъде блокирана е много трудно и бавно възстановяването на енергийния поток през нея.Намира се между слънчевия сплит и пъпа. Елементът й е огън, а цветът е жълт. Отговорна е за създаване на добро чувство за лична самооценка, създаване на вътрешен баланс, които е причина за силна мотивация, амбиция, вяра и решителност.
Четвъртата, Анахата чакра се намира по средата на гърдите, върху гръдната кост, елементът й е Въздух, цветът й е зелен.Тя е свързана със желанието да изпитваме и даряваме любов и състрадание.Тя е много интересна и специална, защото тя е центърът , който свързва животинските чакри ( от първа до трета, свързани с животинските, първични инстинкти) с човешките (от пета до седма,свързани с духовността и човшката ни душевност).
Гърлената, Вишудха чакра, се намира в областта на гърлото, представлява светло син кръг, с основен елемент – въздух. Тя е отговорна за осъществяването на ефективна комуникация, при която човек може свободно и лесно да изкаже своите идеи, без да чувства дискомфорт.
Аджна е разположена между веждите,цветът й е индигово синьо, . Отговорна е за самопознанието, интуицията, сънищата, способността ни да учим и запаметяваме, способността ни да „виждаме“ в бъдещето, да творим, елементът й е светлина.
И последната,коронна или Сахасрара чакра се разполага на върха на главата и символизира най- висшето състояние на съществуването. Тя се отнася до сливането с божественото съзнание и осъзнаването на нашата истинска природа. Елементът й е мисъл, а цветът – виолетов.
Важно е да се уточни, че енергията в тялото и между чакрите не тече хаотично, а е канализирана в множество канали – т.нар. нади. Основните, обаче са три: ляв, десен и централен. Десният и левият на физическо ниво съответстват на симпатиковата и парасимпатиковата част на нервна система.
Централният канал е от голямо значение в йога, нарича се Сушумна. Той е двупосочен, пътят нагоре е път на освобождение, на изтъняване на обвързването ни с материята, а пътят надолу, обратно – е на проявление, на материализиране на енерия, на превръщане нашите наклоностти, таланти и мисли в материя.
Левият канал – Ида Нади , отговаря за нашите емоции, желания, спомени. Образно казано, той е женския или лунния канал. Свързан е с дясната хемисфера на централния мозък, отговорен е за творчеството като цяло и склонността ни към изкуства. Отрицателните проявления на левия канал са самосъжалението, депресията, страховете, ленността, инерцията.
Пингала Нади, или десният канал отговаря за способността ни да планираме, за физическата и умствена активност като логика. Типични проявления на прекаленото използване на този канал са гневът, егоизмът, доминирането.
Сушумна е пътят на нашето духовно израстване. В него е силата, която поддържа духовната еволюция и води към по – висшето познание на нивото на Сахасрара чакра.
Праничните канали Ида и Пингала работят последователно. В определени части на денонощието едната ноздра е по- проходима, по активна от другата. Когато лявата ноздра е отпушена, Ида Нади преобладава. Така е например по време на сън, когато дясната ноздра е по- проходима, водеща е Пингала нади. Тогава тялото генерира повече топлина и сме по-енергични.
Потокът на енергия в Ида и Пингала е напълно неволеви, но е възмножно да се променя съзнателно като се използват някои пранаяма (дихателни)техники, напр. Нади шодхана.
Много интересна и важна е връзката между главните енергийни центрове (чакрите ) и седемте основни жлези с вътрешна секреция в човешкото тяло. Всъщност ендокринна система се явява реалното проявление на дейността на енергийното тяло. Чакрите се намират в същата област, в която са разположени седемте основни жлези и всеки енергиен център осигурява здравето и жизнеността и обуславя функциите на съответната жлеза, която се явява и негова външна проява:
Муладхара – надбъбречна жлеза;
Сакрален център – полови жлези;
Манипура –панкреас;
Анахата – тимусна жлеза;
Вишудха –щитовидна жлеза;
Аджна – епифиза;
Сахасрара – хипофиза.
Автор: Алина Димчева Хорозова, йога преподавателка CYT200 часа.